śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

14. Urwany film – czyli wczoraj PODOBNO była sobota

Aaah niedziela,

jedni przeznaczają ten dzień na błogi relaks;

inni na odwiedziny i rodzinne obiadki;

jeszcze inni siedzą i denerwują się że jutro już poniedziałek.

Istnieje jednak spora grupa osób, która w niedzielę odpoczywa – nie po trudach tygodnia ale po tangu, w które poszli w sobotę.

A że do tanga trzeba dwojga (JA + flaszka) to czasami gdy ciała sobotnich imprezowiczów odpoczywają – ich mózgi pracują na pełnych obrotach, próbując ustalić CO SIĘ WŁAŚCIWIE WCZORAJ DZIAŁO ?

Masz tak ? Zdarzył Ci się totalny blackout ? Urwał Ci się film ?

Poniższy tekst jest dla Ciebie :)

Co się dzieje w mózgu gdy urywa się film ?

Jedna kolejka, druga, trzecia, czwarta…

Na baletach jesteś bogiem, wszyscy faceci chcą być Tobą a kobiety z Tobą. Potrafisz tańczyć! Stajesz się dowcipny, zabawny, elokwentny i przestaje Ci przeszkadzać że jeszcze kilka godzin temu przed lustrem mówiłeś sobie “przecież miałem schudnąć!”.

I nagle KLIK…  i czarna dziura. Po czym budzisz się następnego dnia – i ta myśl – co się właściwie wczoraj działo ?

po co było mieszać alkohol
na co Ci to było ?

Istnieją dwa rodzaje urwanych filmów po alkoholu.

Pierwszy z nich, znacznie delikatniejszy, wiąże się z utratą świadomości tego, co robiło się podczas picia, przy czym wspomnienia zwykle wracają, kiedy ktoś nam przypomni co robiliśmy.

Drugi gatunek, znacznie paskudniejszy, oznacza wyrwę w pamięci, na którą nie działa nic, nawet obfity materiał filmowo-zdjęciowy i relacje przerażonych naocznych świadków.

Oba wymienione typy mają wspólne podłoże: neurofizjologiczne zaburzenia w hipokampie – elemencie mózgu odpowiedzialnym za pamięć.

hipokamp
jak widać – hipokamp to taka niebieska parówa – możecie zabłysnąć tą wiedzą w towarzystwie :)

Trucizna zwana potocznie alkoholem zakłóca pracę receptorów kwasu glutaminowego w hipokampie.

Jest to bardzo istotne, bowiem kwas glutaminowy jest neuroprzekaźnikiem – związkiem, umożliwiającym przewodzenie impulsów nerwowych, czyli informacji. Podczas trwania zakłóceń, alkohol powstrzymuje niektóre receptory przed właściwym działaniem, jednocześnie aktywując inne. Wskutek tego procesu neurony wytwarzają sterydy, blokujące im możliwość nieskrępowanej komunikacji z innymi neuronami. Krótko mówiąc, współpraca zaczyna szwankować, co skutkuje problemami z długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP), czyli wzmocnieniem przekazywania sygnału z neuronu do neuronu (mechanizm ten jest podstawą uczenia się oraz zapamiętywania informacji i polega z grubsza na tym, że połączenia częściej używane stają się silniejsze).

Przekładając to na nieco bardziej zrozumiały język, chodzi o amnezję następową, w przypadku której zanik pamięci obejmuje czas po wydarzeniu, bo mózg traci umiejętność tworzenia nowych wspomnień. Oczywiście późniejszy brak pamięci wcale nie powstrzymuje nas przed wysyłaniem głupich SMS-ów (ba, nawet zachęca;)) albo zamieszczaniem na Facebooku statusów, po przeczytaniu których mamy następnego dnia ochotę przywiązać sobie kamień do szyi i zanurkować w najbliższym jeziorze/morzu/kiblu.

Zresztą, każdy doskonale zna skutki zatrucia alkoholem.

kac gigant
kac gigant

Czy w takim razie istnieją skuteczne sposoby na omijanie urwanego filmu?

Tak: nie pić. (LOL)

Poza tym należy pamiętać, że kiedy zasiadamy przy kuflu piwa, flaszce wódki albo jakimkolwiek innym naczyniu z alkoholem, nie należy tego robić z pustym żołądkiem.

Wolniejsze spożywanie jest również niezłym pomysłem – badania wskazują, że głównym sprawcą utraty świadomości jest nagły skok stężenia alkoholu we krwi, zwykle powyżej 1,5 promila. Znacznie gorzej mają tu kobiety, u których poziom promili we krwi podnosi się znacznie szybciej niż u mężczyzn. Mają nie tylko mniej wody w organizmie, co wpływa na rozrzedzenie alkoholu, ale i mniej dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu wpływających na odporność na alkohol.

Na pocieszenie można dodać, że proces detoksykacji alkoholu przy udziale dehydrogenazy prowadzi do powstania aldehydu octowego, związku bardzie toksycznego od etanolu, za co osoby z mocną głową płacą dotkliwszym kacem, częstszą skłonnością do alkoholizmu i zachorowalnością na marskość wątroby.

Amerykański ekspert od spraw uzależnień Elvin M. Jellinek, autor pionierskich badań dotyczących utraty świadomości po alkoholu, nie miał wątpliwości co do tego, że urwany film jest oznaką alkoholizmu.

Jednak współcześni naukowcy nie podzielają tego poglądu – ich zdaniem wszystko sprowadza się do wspomnianego skoku stężenia alkoholu we krwi, co może się przytrafić każdemu. Każdemu, kto nie zachowuje umiaru. Są wprawdzie osoby z genetycznymi skłonnościami do uzależnienia od alkoholu, ale kluczowe jest poznanie granic własnych możliwości i samodyscyplina. Jak w życiu.

artykuł pochodzi z nieistniejącego już niestety serwisu
http://pej.cz/Urwany-film-co-sie-wtedy-dzieje-z-mozgiem-a5690
Poprawki i głupie komentarze pochodzą ode mnie :)

About the Author

2 thoughts on “14. Urwany film – czyli wczoraj PODOBNO była sobota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts

%d bloggers like this: