loader image

25. (NIE) Każdy ptaszek musi mieć swój daszek – czyli czym jest otyłość brzuszna i jak z nią walczyć

Gruby brzuch

Mało kto jest zadowolony z wyglądu swojego brzucha.

Ja nie jestem, prawie żadne z  moich znajomych nie jest. Zawsze przydało by się zrzucić te cholerne wałeczki i zmniejszyć ten wystający bęben, który pojawia się gdy patrzymy w dół.

Są jednak ludzie, cierpiący na przypadłość, która nie tylko powoduje, że nasz brzuch przypomina piłkę plażową ale też stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Chodzi mi tutaj o otyłość brzuszną, zwaną też otyłością centralną, androidalną lub otyłością typu jabłko. Jest to przypadłość, która polega na tym, że tkanka tłuszczowa odkłada się w centralnych partiach ciała – głównie na brzuchu.

Przy otyłości brzusznej tłuszcz odkłada się też wokół narządów wewnętrznych (m.in. wątroby i nerek) – są one wówczas wyjątkowo mocno otłuszczone. Dzieje się tak wskutek rozrostu trzewnej tkanki tłuszczowej – komórek tłuszczu, których są ukryte wewnątrz naszego organizmu (w przeciwieństwie do tworzących boczki i wałeczki komórek podskórnych)

wielkie grube brzuchy

tymczasem, u cioci na imieninach …

Jak rozpoznać otyłość brzuszną ?

Specjaliści już dawno stwierdzili, że aby zbadać, czy proporcje naszego ciała są właściwe, nie wystarczy tylko obliczyć swój wskaźnik BMI (waga podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu).  BMI może być przekłamany o osób bardzo niskich, wyjątkowo wysokich albo np. ludzi, którzy mimo niskiego wzrostu są bardzo wysportowani – ciało ma wówczas dużą masę (mięśnie) chociaż niewiele tłuszczu.

Dlatego też, otyłość brzuszną diagnozuje się dokonując pomiaru obwodu talii.

zajebiście gruby brzuch

każdy ptaszek ma swój daszek

Wg. Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej obwód pasa u mężczyzn mieć mniej jak 94 cm. u mężczyzn i nie więcej jak 80 cm. u kobiet.

w USA (jakże by inaczej) obowiązują inne normy w wynoszą 102 cm. u mężczyzn i 88 u kobiet (tak samo jest zresztą na Wyspach Brytyjskich).

gruba świnie gruby brzuch nutella

inne standardy w Stanach jakoś mnie nie dziwią..

W Polsce wskaźnik ten nie jest może jeszcze tak powszechnie sprawdzany, ale kiedy pierwszy raz czytałem o otyłości brzusznej przypomniałem sobie plakaty, które widziałem podczas pobytu w Anglii prawie 10 lat temu – radziły każdemu, który przekracza te wartości skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia nowej, zdrowszej diety – tak więc tam już wtedy zauważano ten problem – a plakaty nie wisiały w przychodniach tylko prawie na każdym przystanku autobusowym!

Międzynarodowe badania (w naszym kraju przebadano 6 tysięcy osób)  pokazały, że w Polsce otyłość brzuszną stwierdzono u 50 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn  (uwzględniając kryteria amerykańskie). Przy zastosowaniu ostrzejszych europejskich norm – odsetek ten wzrósł do 70 proc. u kobiet i niecałych 60 proc. u mężczyzn.

Na co wpływa otyłość brzuszna ?

Na pewno oznacza, że masz gruby brzuch. Temu nie da się zaprzeczyć. 

Jednak poza tą estetyczną niedogodnością jest powiązana również z:

nadciśnieniem i chorobami układu krążenia – ponad 90 % osób z nadciśnieniem cierpi jednocześnie na otyłość brzuszną;

cukrzycą typu II;

hiperlipidemią (zbyt wysoki poziom cholesterolu);

chorobą zwyrodnieniową stawów (którym ciężko nosić to grube ciało).

Naukowcy podkreślają, że na świecie już od więcej osób dostaje zawału serca czy udaru spowodowanego otyłością niż nałogiem nikotynowym.

Jak można z tym walczyć ?

To jest pytanie godne nagrody Nobla ! (żartowałem, to jest pytanie godne tłumoka) – nie jest żadną tajemnicą, że główną przyczyną otyłości jest zła dieta i brak aktywności fizycznej. Pewien wpływ mają też uwarunkowania genetyczne czy gospodarka hormonalna – ale podstawowa zasada to RUCH i dieta NŻT (Nie Żryj Tyle).

Tak więc, aby zawalczyć z otyłością brzuszną trzeba po prostu schudnąć – no i jeszcze uświadomić sobie, że nie jest to tylko problem estetyczny ale również zdrowotny.

A jak schudnąć ? Poczytajcie trochę jestesmyfajni.pl, wyciągnijcie wnioski a potem won od komputera – i do ćwiczeń:)

PS: pisząc ten tekst zorientowałem się, że mój obwód w pasie
jest również dużo wyższy niż "europejskie" 94 centymetry. 
(smuteczek).

I MYŚLĘ, ŻE CZAS TO ZMIENIĆ

Autor - jacekEs

16 czerwca, 2013

Sprawdź też…

5 komentarzy

 1. probolan 50

  Genialnie napisane cieszę się, że udało mi się trafić na tak dobrze opracowany serwis.

  Odpowiedz
 2. Aneta FLOREK, Poznań

  MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

  1. PIERWSZY POWÓD:
  To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym.

  2. DRUGI POWÓD:
  Konsumpcja węglowodanów, ale tylko i wyłącznie tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości insuliny, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone osoby, a z fałdami tłuszczu na twarzy. Należy zatem wykluczyć ze swojego jadłospisu niezdrowe dla człowieka tzw. WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

  Odpowiedz
  • ffff

   Nie pisz bredni plizzz

   Odpowiedz
 3. jacekes

  To jest faktycznie ciężki temat.
  Rodzice , dziadkowie kochają swoją 'słodką kuleczkę’ i potem takie dziecko jest grube od małego, a im dalej – tym ciężej.
  Mam kilkoro takich znajomych upasionych przez rodziców i dziadków – i żadne z nich nie wyszło z tej otyłości.
  Czyli jeśli chodzi o szczupłą sylwetkę – zostali odstrzeleni zanim wystartowali.

  Odpowiedz
 4. vannzaw

  jak byłam mniejsza to miałam otyłość i to dużą, straszna rzecz i przestrzegam wszystkich rodziców aby nie roztyjali swoich dzieci bo to rujnuje życie fizyczna ale i psychiczne, dramat nie życie, nieszczęście z którego bardzo ciężko wyjść. mi się udało bo teraz wskaźnik BMI jest w normie, nie można uczyć dzieci że żyje się by jeść.
  http://vannzaws.wordpress.com/

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. 74. Forma na 2014 / a co TY planujesz zmienić w 2014 roku ? | jestesmyfajni.pl w nowej, lepszej formie - […] ulepszyć czegoś co mam idealne z natury ;)). Chodzi o obwód w pasie. Pamiętacie, jak pisałem o otyłości brzusznej?…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d