loader image

99. Nie obieraj jabłek! (Leniwi mają lepiej)

jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora

Jabłko to zdrowa i smaczna przekąska, każdy o tym wie.

Podobno – One apple a day keep the doctor away. 

jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora

jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora?

To co osobiście lubię w jabłkach to fakt, że są tak idealnie proste w obsłudze. Bierzesz do ręki, myjesz, zjadasz. Nawet skórki nie trzeba wyrzucać. Idealne dla leniwego człowieka, takiego jak ja.

Są jednak tacy, którzy uważają, że jabłko powinno jeść się obrane.

Jest wiele powodów – jedni twierdzą, że tak smakuje najlepiej. Inni nie lubią twardej skórki. Jeszcze następni sądzą, że lepiej usunąć skórkę, gdyż wówczas pozbywamy się na dobre wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli zaliczacie się do tych, którzy tak sądzą…

Jesteście w błędzie!

Oto 5 powodów, dla których nie warto obierać jabłka

1. Pod skórką kryje się najwięcej witamin.

Przeciętne jabłko zawiera mnóstwo witamny C, witaminy z grupy B, witaminę A,E,D i K, minerały, błonnik i pektynę. Jednak większość tych dobrodziejstw natury jest ukryte w skórce albo tuż pod nią. Wyrzucając skórkę, pozbywamy się większości witaminy C, A i dużej części pozostałych witamin i składników mineralnych.

jabłko ma mnóstwo witamin

witaminy czekają… zaraz pod skórką!

2. Skórka zawiera większość błonnika. 

Średniej wielkości jabłko zawiera około 4,4 grama błonnika. Obierając je ze skórki usuwamy jednocześnie prawie połowę tego jakże potrzebnego dla właściwego funkcjonowania układu pokarmowego składnika. Tymczasem, aby dany owoc i warzywo było uznane za dobre źródło błonnika powinno ono zawierać przynajmniej 3 gramy tego włókna pokarmowego. Naprawdę nie warto obierać jabłek!

3. Jabłka pomogą na problemy z oddychaniem.

Ale tylko te nie obrane ze skórki. Zawiera ona bowiem kwercetynę która wpływa korzystnie na pracę płuc, zapobiega stanom zapalnym oraz pomaga w leczeniu wielu alergii (hamując uwalnianie histaminy).  Badania przeprowadzone przez angielskich naukowców wykazały, że płuca osób, które jedzą przynajmniej pięć jabłek w tygodniu funkcjonują dużo lepiej niż tych, którzy ich unikają, lub obierają jabłka przed zjedzeniem.

4. Jabłka mogą pomóc w walce z rakiem. 

A raczej skórka z jabłek pomaga zapobiegać jego powstawaniu. Podczas badań na uniwersytecie w Cornell odkryto, że triterpenoidy, znajdujące się w skórce jabłek pomagają zwalczać komórki raka – zarówno te wyhodowane w warunkach laboratoryjnych jak i nowotwory występujące u szczurów.  Badania są bardzo obiecujące, więc po co wyrzucać tak cenne składniki do śmietnika ? Lepiej zjeść je na zdrowie.

5. Pomoc w walce ze zbędnymi kilogramami

Słyszeliście o kwasie ursolowym ? ja też nie, aż do teraz. Jest to związek chemiczny, który spożywany wraz z jabłkową skórką nie tylko wspomoże pracę układu immunologicznego, zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, ale również zmniejszy poziom złego cholesterolu we krwi i spowoduje wzrost spalania kalorii. A to być może doprowadzi do zgubienia kilku zbędnych kilogramów.

jabłko pomaga schudnąć

odważ się… zjeść to jabłko!

Więc…? 

Więc już dziś sięgnijcie po jabłko, najlepiej z ekologicznej uprawy – być może nie będzie ono idealnie piękne i gładkie, ale to przecież w niczym nie przeszkadza a przynajmniej pozwala sądzić, że nie było intensywnie „pryskane”. A aby móc się cieszyć jego smakiem (i pro-zdrowotnymi właściwościami) wystarczy je po prostu umyć.

Skórkę zostawcie w spokoju – zjedzona (zamiast obrana) będzie mogła robić swoje. . A Wasz organizm zapewne wam  podziękuję za tę odrobinę lenistwa. 

A do żródeł i oryginalnego artykułu zapraszam na:
Wikipedię (co ja bym bez niej zrobił)
http://www.huffingtonpost.com/
i do linków, które znajdziecie w tekście!

Autor - jacekEs

7 marca, 2014

Sprawdź też…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d