loader image

131. A już za dwa miesiące.. Szczeciński Półmaraton Gryfa 2014!

ja na mecie szczeciński półmaraton gryfa

UWAGA UWAGA!

Jeśli jesteście świadkiem sytuacji, podczas której jeden człowiek ucieka a za nim biegnie tłum trzymający kamienie i pochodnie to…

To dzwońcie na policję, bo najprawdopodobniej jesteście świadkami linczu.

Jednakże, jeśli za jakieś dwa miesiące zobaczycie na ulicach Szczecina czarnoskórego gościa, którego goni jakiś tysiąc innych osób – to nigdzie nie dzwońcie – no chyba, że do mamy, pochwalić się, że oto widzicie jak przebiega...

Trzydziesty piąty Szczeciński Półmaraton Gryfa!

ja na mecie szczeciński półmaraton gryfaNie czytaliście relacji z 34 Półmaratonu Gryfa? Sprawdźcie koniecznie TEN TEKST!.

Dowiecie się z niego m.in – dlaczego chociaż wbiegłem na metę chwilę przed zwycięzcą to nie mi klaskano, co się stało, że jeszcze miesiąc po półmaratonie nadal denerwowałem się na dźwięk dzwonków i dlaczego nawet regres to progres.

Nie ma co, szybko upłynął rok od trzydziestego czwartego Półmaratonu Gryfa. Rok temu jestesmyfajni.pl ledwo się zaczynało, a teraz (w pewnych kręgach a pisząc pewne kręgi mam na myśli siebie) blog jest bardziej popularny niż onet, gazeta.pl i pudelek razem wzięte.

Tymczasem jednak czas płynie nieubłaganie i trzydziesta piąta odsłona najbardziej popularnej imprezy biegowej w Szczecinie nadchodzi wielkimi krokami.

Już 31 sierpnia 2014 biegacze zbiorą się na starcie aby wspólnie pokonać 21,097 kilometrów.

Tegoroczna edycja będzie w pewien sposób przełomowa. Organizatorzy postanowili zerwać bowiem z dotychczasową tradycją i przenieść start biegu – ze stadionu lekkoatletycznego na ulicy Litewskiej na ulicę Moniuszki na szczecińskich Jasnych Błoniach.

Sama trasa również mocno się zmieniła. Z biegu, który jak do tej pory mógł odbyć się i jednocześnie pozostać praktycznie zupełnie niezauważonym przez większość mieszkańców Szczecina – półmaraton Gryfa stanie się imprezą, która bardzo mocno zaznaczy swoją obecność w całym mieście. Teraz, biegacze przebiegną przez centrum, pojawią się nawet nad Odrą,na Placu Rodła i Grunwaldzkim. Zresztą, co ja się będę rozpisywał – zobaczcie sami na Endomondo lub na stronie organizatora. (Takich kółek jak na mapce z Endomondo pół-maratończycy będą musieli zrobić dwa).

(Mapkę z Endo zawdzięczam ciężkiej pracy Grzegorza K, który poświęcił się i ją zarejestrował. Po prostu mu ją podkradłem – dzięki stary!)

Niestety za żadne skarby nie mogę załączyć mapy z endo tak aby była tu widoczna, więc wrzuciłem trasę również na mapy google.

mapa na półmaraton gryfa 2014

kliknijcie na mapę aby ją powiększyć

Mapa jest mocno uproszczona (nowe mapy google niestety nie dają takiej dokładności jak stare), więc nie wprowadzajcie jej w nawigacje, która będzie was prowadzić podczas biegu – nie sprawdzi się. Daje natomiast podgląd jak kolosalnie zmieniło się rozmieszczenie trasy biegu na mapie miasta. 

Jako człowiek z gruntu zły i perfidny już cieszę się na te marudzenie o Szczecinie zablokowanym przez biegaczy – po prostu już widzę te wszystkie hejty na internetowych forach. To będzie coś (demoniczny śmiech).

A będzie komu blokować – na dzień dzisiejszy system pokazuje już prawie tysiąc zgłoszeń. Zapisy potrwają do 28 sierpnia, tak więc ilość zarejestrowanych osób może jeszcze wzrosnąć. Jeśli jeszcze się nie zapisaliście – ciągle jest to możliwe pod tym adresem.

I bym zapomniał – organizatorzy poszli po rozum do głowy i przenieśli start biegu – z południa na godzinę dziesiątą. Biegacze, których ominie największy letni skwar na pewno to docenią. 

Moim zdaniem zmiany trzeba ocenić pozytywnie. Przeniesienie biegu na wcześniejszą to oczywiście wielki plus. Nowa trasa? Zobaczymy – z jednej strony daje to jakże potrzebne urozmaicenie – z drugiej – stawia bardzo duże wyzwanie przed organizatorami i służbami – to już nie są proste, długie ulice, które wystarczy zamknąć z dwóch stron, jak Wojska Polskiego. Teraz organizacja ruchu będzie dużo bardziej skomplikowana i wymagająca. Bo chyba nikt nie chce aby nagle w środku peletonu pojawił się jakiś zagubiony kierowca.

Planujesz pobiec? Lepiej zacznij trenować.

Gdy wrzucałem swój poprzednik tekst zapowiadający 34 półmaraton czasu na przygotowania już nie było. Dlatego też, teraz jestem nieco bardziej przezorny i przypominam wam o przygotowaniach już dwa miesiące wcześniej. 

Jeśli bieganie nie jest wam zupełnie obce (co oznacza, że biegacie 1 – 2 razy w tygodniu) i nie cierpicie z powodu chorób, które wykluczają start – w dwa miesiące można się przygotować do tego, aby ukończyć półmaraton w limicie czasowym (3 godziny), bez jednoczesnej śmierci z wycieczenia. Być może (a raczej na pewno) nie staniecie na podium, ani nawet nie będziecie w pierwszej dziesiątce – na to potrzeba trochę większej zaprawy biegowej. Ale nie widzę przeciwwskazań, aby po solidnym, dwumiesięcznym przygotowaniu dobiec w całkiem niezłym stanie i w dodatku nie jako ostatnia osoba na mecie. Naturalnie jeśli jesteście totalnie początkujący i planujecie dopiero jutro jechać do sklepu aby kupić buty do biegania – może lepiej nie ma co rzucać się od razu na tak głęboką wodę. Może lepiej wziąć wówczas udział w biegu na 10 kilometrów, który odbędzie się tego samego dnia (będzie to jedno okrążenie po trasie półmaratonu).

No to co.. biegniemy!

Już za dwa miesiące. Nie zmarnujcie tego czasu, bo czasu w ogóle nie warto marnować. Ja sam niestety chwilowo jestem uziemiony z powodu kontuzji kolana (zna ktoś dobrego ortopedę?) ale liczę, że za dwa miesiące stanę na starcie razem z innymi biegaczami. Zresztą, nie ma co gdybać. Po prostu…

widzimy się 31 sierpnia!

Autor - jacekEs

26 czerwca, 2014

Sprawdź też…

2 komentarze

    • jacekes

      WOW, to jest nazwisko, które w biznesie leczenia biegaczy sprzeda wszystko :D ja już dowiedziałem się na czym polega problem (przykurcz mięśnia dwugłowego powoduje przesunięcie rzepki) ale teraz faktycznie poszukuję kogoś, kto pomógł by mi to fachowo rozciągnąć. Wygląda na to, że będę musiał powierzyć swoje kolano w ręce doktora Kolano :)

      Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. 145. Szczeciński Kalendarz Biegowy na sierpień 2014 | jestesmyfajni.pl w nowej, lepszej formie - […] a 31 sierpnia o 10:00 rusza Szczeciński Półmaraton Gryfa! […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d