loader image

95. Sony SmartBand – czy opaska od Sony będzie bardziej inteligentna od konkurencji ?

sony smart band polska life log android aplikacja

MOŻECIE JUŻ PRZECZYTAĆ PEŁNĄ RECENZJĘ – TAK, WŁAŚNIE TUTAJ.

Zaroiło się ostatnio od inteligentnych gadżetów, które można nosić na nadgarstku. Nike FuelBand zaczyna się przebijać do świadomości aktywnych Polaków, Garmin Vivofit już niedługo będzie do kupienia w naszych sklepach. Jawbone UP jakoś średnio się przyjęło, głównie dlatego, że pierwsza wersja opaski była mocno awaryjna.

Tymczasem, na horyzoncie widać już kolejny konkurencyjny produkt, którego polska premiera zbliża się wielkimi krokami… Poznajcie…

Sony SmartBand

Sony smartband polska polskie centrum sony smart band

SmartBand – inteligentna opaska na rękę od Sony

1. Ale o co chodzi ?

Już dziś na konferencji firma SONY ma przedstawić swoje pierwsze urządzenie z serii SmartWear, które, wraz z aplikacjami na urządzenia z Androidem ma pozwolić użytkownikom na śledzenie każdego aspektu ich życia. Jako pierwsza pojawić ma sie na rynku opaska Sony SmartBand.

sony smartband polska bardzo miły azjata

Jak powiedział ten bardzo miły azjata, czyli CEO Sony Mobile…

Będzie to najmniejszy gadżet, jaki Sony do tej pory stworzyło, a zarazem kluczowy element nowej wizji Sony. Nazwaliśmy to urządzenie CORE (rdzeniem). Poprzez aplikację LifeLog to małe, wodoodporne urządzonko będzie mogło śledzić i analizować wiele aspektów naszego życia. Nie chodzi tylko o ruch, ale i o emocje oraz ważne momenty w życiu.  

Tak, nawiązując do słów tego przesympatycznego z wyglądu człowieka – W przeciwieństwie do Nike FuelBand czy Garmin Vivofit opaska SmartBand nie będzie skupiała się jedynie na zdobywaniu punktów za ruch i rywalizowaniu z innymi.

Naturalnie aktywność fizyczna jest bardzo ważną częścią zadania, jakie SmartBand będzie spełniał na naszym nadgarstku – bransoletka będzie „wiedziała” czy aktualnie śpimy, chodzimy, biegamy, jeździmy na rowerze, a nawet czy aktualnie prowadzimy samochód lub jeździmy pociągiem (jak ona to wyczuje?!? – najprawdopodobniej dzięki połączeniu z naszym smartfonem) – aktywność, tak jak w przypadku konkurencji będzie przeliczana na punkty, które pozwolą nam bić rekordy czy pokonywać kolejne wyzwania.

Oprócz tego, SmartBand, dzięki synchronizacji ze smartfonem ma też stać się dla swojego „nosiciela” towarzyszem życia – urządzeniem, które:

powiadomi o SMSie czy połączeniu (dzięki delikatnej wibracji);

– pozwoli zmienić piosenkę w odtwarzaczu mp3 (naturalnie tym w telefonie – oby nie było to ograniczone jedynie do urządzeń Sony);

obudzi ze snu (również dzięki wibracji – taką funkcję ma m.in JawboneUp i podobno nieźle się to sprawdza)

Poza bransoletką integralną częścią systemy SmartBard ma być również aplikacja LifeLog, dzięki której:

– na animowanej osi czasu prześledzimy dokładnie cały dzień – LifeLog pokaże kiedy słuchaliśmy muzyki, jaką wykonywaliśmy aktywność fizyczną, kiedy pstryknęliśmy zdjęcie naszym smartfonem;

sprawdzimy pogodę – oś czasu będzie przewijalna – a dzięki naniesionej na nią prognozie pogody zobaczymy, czy np. jutro podczas zaplanowanego biegania nie złapie nas deszcz;

– zobaczymy ile dokładnie zrobiliśmy kroków, ile godzin przeznaczyliśmy na sen, ile spaliliśmy kalorii…

Ja pierdzielę, ta bransoletka będzie wiedzieć wszystko !

2. Sony CORE, Sony SmartBand … o co w tym chodzi?

Tak jak pisałem wyżej, małe urządzenie nazwane przez Sony „Core” ma być sercem, rdzeniem wszystkich nadchodzących urządzeń Sony z serii tzw. urządzeń „werable” – ubieralnych. Czym więc jest Sony Core ?

sony core serce sony smart band polska

CORE – serce nowej linii urządzeń od Sony

Rdzeń Sony SmartBand to niewielkie urządzenie z jednym przyciskiem, trzema diodami oraz złączem MicroUSB. Wygląda totalnie nijako – jak kawałek plastiku, który można wrzucić do kieszeni i zapomnieć. Jednakże mieści w sobie całkiem zaawansowaną technologię, która pozwala na te wszystkie cuda, które potrafi SmartBand i inna urządzenia, które (mam nadzieję) nadejdą po nim. Mierzy aktywność, kalkuluje, oblicza a to wszystko przekazuje do komputera lub telefonu/tabletu poprzez łącze USB, Bluetooth lub NFC (to ta technologia, w której wystarczy zbliżyć dwa urządzenia a one już przesyłają dane między sobą). MicroUSB służy też do ładowania baterii, która ma działać około 5 dni na jednym ładowaniu. 

Core jest częścią bransoletki SmartBand, do której jest po prostu … wkładane. Sama bransoletka to po prostu opaska z odpowiednim otworem. Sama w sobie nie ma ona żadnych funkcji, całą „magię” robi RDZEŃ.

3. Jak wygląda SmartBand?

Skoro wiemy już jak wygląda serce bransoletki czas przyjrzeć się temu, co będzie na co dzień zdobiło nadgarstek, czyli bransoletce SmartBand.

smart band i core sony smartband polska

SmartBand i CORE

Jest to silikonowa opaska, do której od spodu wkłada się urządzenie CORE. Przyrównując ją do konkurencji, najbliżej chyba będzie jej do Garmin Vivofit, jednak zdjęcia wskazują na to, że jest ona dużo lepiej wykonana (ale moja opinia bazuje jedynie na zdjęciach). Sporo uroku dodaje jej też zapięcie – wykonane z połyskliwego aluminium kółko z logo Sony.

Bransoletka ma być sprzedawana razem z Core i w oddzielnych trójpakach – tak, aby jej posiadacz mógł zmieniać opaskę w zależności od tego, jaki kolor będzie mu aktualnie pasował. Wg. mnie to bardzo dobry pomysł, który daje pole do popisu Sony i zewnętrznym fimom, tworzącym akcesoria – nic nie stoi na przeszkodzie aby przełożyć czujnik do jakiejś bardziej eleganckiej opaski wykonanej przez inną firmę. W końcu na telefony też można założyć pokrowce wyprodukowane przez producenta jak i firmy zewnętrzne.

smart band zdjęcia jak wygląda z bliska

Na zdjęciach z bliska SmartBand prezentuje się mniej więcej tak….

smart band zdjęcia jak wygląda

A tak wygląda na zdjęciach od Sony

Jak na prawdę będzie wyglądał SmartBand przekonam się dopiero, gdy zobaczę bransoletkę na własne oczy. Sądząc po zdjęciach – podoba mi się. Jedyne, do czego mogę się doczepić to to, że górna część jest dużo grubsza niż ta, która znajduje się pod nadgarstkiem.

W porównaniu do NikeFuelBand czy Garmin Vivofit trochę smutno, że Sony zrezygnowało z wyświetlacza. Wiem, są trzy diody, które będą informować o zdarzeniach, ale godziny już z nich nie odczytamy (a nierzadko korzystam z tej funkcji mojego Fuel Banda). Bez spojrzenia na smartfona nie sprawdzi się też czy cel dzienny jest już osiągnięty czy nie. Ech – coś za coś. Niestety, nie ma jeszcze na rynku produktu idealnego.

4. A co z aplikacją LifeLog?

No właśnie. Bez aplikacji LifeLog Sony SmartBand będzie jedynie silikonową opaską z wyjątkowo wysoką ceną. To dzięki tej aplikacji, zapowiedzianej jak na razie na telefony z Androidem (chociaż nie wierzę, że Sony zachowa się jak Nike i nie wypuści wersji na urządzenia Apple) będzie można śledzić i analizować wszystkie dane, które zgromadził SmartBand.

life log aplikacja do smart band

LifeLog w pełnej krasie

Aplikacja na screenach wygląda bardzo kolorowo i na pierwszy rzut oka, pomimo natłoku danych wydaje się dość czytelna.

Osobiście nie do końca podoba mi się funkcja osi czasu na której pokazane są wszystkie nasze czynności, które wykonywaliśmy w ciągu dnia. Nie wiem na co miała by mi się przydać wiedza o której robiłem telefonem zdjęcia albo kiedy słuchałem mp3.

Trochę też zastanawia umiejętność rozpoznawania przez SmartBand ruchu który aktualnie wykonujemy (bransoletka ma rozpoznawać nawet jazdę samochodem lub pociągiem).

Wiem, że inne bransoletki również zapisują naszą aktywność – jednak nie robią tego aż tak dokładnie – pod koniec dnia nie sposób stwierdzić, czy osiągnęliśmy nasz cel biegając przez godzinę i potem pozostając bez ruchu czy może Nike Fuel Band cały dzień po prostu wisiał nam na nadgarstku i punkty Fuel powoli się uzbierały.

life log smart band

LifeLog pokaże nam nawet prognozę pogody!

SmartBand będzie mógł pokazać każdemu (kto ma dostęp do naszego konta) co dokładnie robiliśmy. Przyznacie chyba, że jest to trochę niepokojące. Wiem, że jeśli ktoś miałby śledzić to co robię może to robić za pośrednictwem mojego telefonu, ale mimo wszystko… Cóż, w XXI wieku prywatność staje się zupełnie abstrakcyjnym pojęciem ;) Jest to jednak zupełnie inny temat, który ma tak wiele obliczy jak ludzi, którzy o tym dyskutują. Wydaje się jednak, że SmartBand nie zyska sobie fanów wśród maniaków prywatności, którzy do dziś korzystają z Nokii 3310, aby nie mogły ich namierzać mniej lub bardziej wyimaginowane tajne agencje. Pozostali ludzie (w tym ja) nie będą się chyba nad tym zastanawiać.

5. Ile to będzie kosztowało?

Chwilowo nic nie wiadomo o polskich cenach, mówi się jednak o około 99 € za sensor CORE i 20 € za pakiet opasek w trzech różnych kolorach. Daje to więc około 500 złotych za komplet, co znając polskie realia zostanie zapewne dodatkowo zaokrąglone w górę przez dystrybutorów. Ale pożyjemy, zobaczymy. Chciałbym się mylić i zobaczyć SmartBand na sklepowych półkach w niższej niż prorokowana przeze mnie cenie.

Update: na stronie Sony jest już możliwość przedpremierowego zamówienia SmartBand.

Cena jest dla mnie zaskoczeniem – 299 zł za moduł CORE, 2 opaski, zapięcie z logo Sony i kabel do ładowania.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony – okazuje się, że gadżet od Sony będzie najtańszym trackerem aktywności jaki będzie dostępny na rynku. Oby tylko producent spełnił swoje obietnice i spodziewam się sprzedażowego hitu!

sony smart band różne kolory pasków i cenysony smart band różne kolory pasków i cenysony smart band różne kolory pasków i ceny

nikt nie mówił, że będzie tanio !  Czy Sony zaskoczy (dość niską) ceną ? wszystko wskazuje na to, że tak!

 

6. Podsumowując… Warto?

Mimo pewnych zastrzeżeń uważam, że warto. Sony planuje oddać w ręce posiadaczy SmartBand kompleksowe narzędzie, które pozwoli na śledzenie codziennej aktywności w sposób, którego do tej pory nie zaproponowała konkurencja. Kto wie, może po analizie danych z opaski ktoś stwierdzi, że  poranna jazda 5 km do pracy samochodem trwa tak długo, że warto zamienić go na rower ? Może okaże się, że jazda tramwajem do centrum zajmuje niewiele więcej niż spacer na przełaj ?

Jeśli funkcje „podliczania” całego dnia będą działać prawidłowo – SmartBand może nawet dostarczać informacji np. dla lekarza, który chce poznać tryb życia pacjenta. Ale to już chyba zbyt daleko idące rozmyślania..

Czekam na polskie ceny i dostępność – być może to właśnie Sony SmartBand zastąpi mocno już wysłużone Nike Fuel Band na moim nadgarstku ?

Jak na razie jestem (nieufnie) na tak. 

Autor - jacekEs

24 lutego, 2014

Sprawdź też…

5 komentarzy

 1. Gabi

  Są dwie opaski, jedna mniejsza, a druga większa

  Odpowiedz
 2. emce

  W treści artykułu widnieje, że w zestawie dwie opaski, w komentarzu ktoś pisze o przesyłce. Ja widziałem na stronie sony, że jest w zestawie jedna opaska i darmowa wysyłka.

  Odpowiedz
  • jacekes

   Emce – przesyłka jest za darmo – ale dopiero od niedawna. Wcześniej kosztowała około 35 zł. Zresztą, 60 złotych pozostało za przesyłkę ekspresową – a to jest śmiech na sali, za 60 złotych można wysłać 2 – 3 przesyłki kurierem.
   A paski w zestawie są dwa – mały i duży.

   Odpowiedz
 3. Grzesiek

  Oficjalna cena SmartBand w sklepie Sony to 299 PLN, zapowiada się nieźle :)

  Odpowiedz
  • jacekes

   czekam, aż pojawi się w sklepach stacjonarnych. Nie wiem dlaczego, ale opcja 35 złotych za przesyłkę mnie odstrasza. Pewnie gdyby SmartBand sam w sobie był droższy, to taki koszt przesyłki zaakceptowałbym bez problemu. A tak – to skąpie :P

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. 118. Sony SmartBand – Twój cały dzień w liczbach (czyli: recenzja na jestesmyfajni.pl) | jestesmyfajni.pl w nowej, lepszej formie - […] Sony SmartBand pisałem już wcześniej TUTAJ - wtedy była to jedynie idea, zajawka, którą SONY zarzuciło na swojej konferencji. Dziś,…
 2. 96. Gear Fit – Skoro wszyscy chcą być inteligentni to Samsung też! | jestesmyfajni.pl w nowej, lepszej formie - […] ← 95. Sony SmartBand – czy opaska od Sony będzie bardziej inteligentna od konkurencji&nb… […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d