loader image

Urwany film – czyli wczoraj PODOBNO była sobota

kac morderca sposób na urwany film, skacowana kobieta

Ach, niedziela. Jedni przeznaczają ten dzień na błogi relaks. Inni na odwiedziny u znajomych i rodzinne obiadki (rosół musi wjechać na stół). Jeszcze inni (na przykład ja) siedzą i denerwują się, że już jutro poniedziałek (to ma nawet swoją amerykańską nazwę, tzw. Sunday scaries). Istnieje jednak spora grupa osób, która niedzielę przeznacza na odpoczynek, ale nie taki błogi, tylko ciężką walkę z powiekami, helikopterem w głowie oraz z odruchem wymiotnym – wszystko to po tangu, w które poszli w sobotę. Wiem, w czasach COVID 19 nieco to się zmieniło, ale na potrzeby chwili załóżmy, że kiedyś jeszcze imprezowanie powróci.

A że jak powiedział jeden z naszych narodowych wieszczy, człowiek z jakiejś Budki, który, jak stwierdzam po fizis na chlaniu musi się znać – do tanga trzeba dwojga (czyli imprezowicz + flaszka) to czasami gdy ciała sobotnich imprezowiczów odpoczywają, ich mózgi gorączkowo starają się ustalić CO SIĘ WŁAŚCIWIE WCZORAJ DZIAŁO.

Oczywiście wiem, że czytelnicy tego bloga (z autorem, czyli mną na czele) to tylko i wyłącznie miłośnicy zdrowego stylu życia, ale może znacie kogoś, komu urwał się kiedyś film? Kolega opowiadał Wam, jak w trakcie imprezy zgasło światło? A może jednak Wam zdarzył się blackout? No przyznaj, urwał Ci się film?

W takim razie poniższy tekst jest dla Ciebie :)

Co się dzieje w mózgu, gdy urywa się film?

Może niektórzy już tego nie pamiętają, ale kiedyś chodziło się na imprezy, a tam czasami zdarzało się pić alkohol. Jedna kolejka, druga, czwarta, siódma.. Na imprezie jesteś bogiem, wszyscy chcą być Tobą lub być z Tobą. Niewiarygodne, potrafisz tańczyć! Stajesz się dowcipny, elokwentny i przestaje Ci przeszkadzać, że jeszcze kilka godzin temu patrzyłeś na swoje ciało w lustrze z obrzydzeniem, wyrzucając sobie, że nie zacząłeś trenować dwa lata temu jak radziła Ewa Chodakowska.

I nagle KLIK – czarna dziura, ktoś gasi światło. Impreza trwa dalej, ty funkcjonujesz, ale nagrywanie w mózgu się wyłączyło. Po czym budzisz się następnego dnia i w głowie ta jedna myśl – co się wczoraj działo?

urwany film co to po co było mieszać alkohol

Urwany film po alkoholu – dwa podstawowe rodzaje

Pierwszy z nich, delikatniejszy, wiąże się z utratą świadomości tego, co robiło się podczas picia – przy czym wspomnienia zazwyczaj wracają, gdy ktoś inny, zazwyczaj usłużni znajomi przypomną nam to, co wtedy robiliśmy.

Drugi gatunek urwanego filmu, ten znacznie paskudniejszy, oznacza wyrwę w pamięci, na którą nie działa nic, nawet obfity materiał zdjęciowy i opowieści naocznych świadków. Pozostaje tylko pytać z niedowierzaniem – ja to serio robiłem? Oraz oczywiście modlitwa do dowolnego uznawanego bóstwa, aby to pijackie, złe wcielenie nas samych nie nawywijało zbyt wiele w telefonie.

Oba wymienione typy mają wspólne podłoże: neurofizjologiczne zaburzenia w hipokampie – czyli w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.

hipokamp

Trucizna, którą sami sobie aplikujemy, a która potocznie nazywana jest alkoholem, zakłóca pracę receptorów kwasu glutaminowego w hipokampie.

Kwas glutaminowy jest bardzo istotny, ponieważ jest neuroprzekaźnikiem – związkiem umożliwiającym przewodzenie impulsów nerwowych, czyli informacji, które sterują całym naszym ciałem i rozumem. Podczas trwania zakłóceń (czytaj: chlania) alkohol powstrzymuje niektóre receptory przed właściwym działaniem, jednocześnie aktywując inne. Wskutek tego procesu neurony tracą czasowo możliwość komunikowania się między sobą i współpracy. To skutkuje problemami z długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP) czyli wzmocnieniem przekazywania informacji z neuronu do neuronu – a to właśnie ten mechanizm jest podstawą uczenia się i zapamiętywania informacji i polega z grubsza na tym, że połączenia często używane stają się silniejsze.

Przekładając to na bardziej zrozumiały język – chodzi o amnezję następową – w przypadku której zanik pamięci obejmuje czas po wydarzeniu, ponieważ mózg traci umiejętność tworzenia nowych wspomnień. Oczywiście brak pamięci wcale nie powstrzymuje nas przed robieniem głupot, wysyłaniem wiadomości, których będziemy się później wstydzić albo wrzucaniu w Internet rzeczy, które sprawią, że następnego dnia będzie się chciało umrzeć i to nie przez kaca, tylko ze wstydu. To nie jest tak, że tego nie robimy, po prostu tego nie pamiętamy :)

Zresztą, niech pierwszy rzuci flaszką ten, kto nie zna skutków zatrucia alkoholem..

kac gigant ból głowy zanik pamięci

BREAKING NEWS – ŁAMIĄCE NEWSY – aby uniknąć urwanego filmu najlepiej jest po prostu nie pić

Poza tym zawsze warto pamiętać, aby przy alkoholu nie zasiadać z pustym żołądkiem.

Dobrym pomysłem jest też wolniejsze picie alkoholu – badania wskazują, że głównym sprawcą utraty świadomości jest nagły wzrost stężenia alkoholu we krwi, zwykle powyżej 1,5 promila. W tym wypadku znacznie gorzej mają kobiety, u których ilość promili we krwi wzrasta szybciej niż w przypadku płci brzydkiej. Kobiety mają nie tylko mniejszą zawartość wody w organizmie, co wpływa na słabsze rozrzedzenie wypijanego alkoholu, ale także mniej dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu wpływającego na odporność na alkohol.

Na pocieszenie dla tych, którzy mają słabą głowę, mogę napisać tylko, że proces detoksykacji alkoholu przy pomocy dehydrogenazy prowadzi do powstania aldehydu octowego, związku toksycznego nawet bardziej od etanolu. Osoby z mocniejszą głowa (takie, które poprzedniego wieczora mogą więcej wypić) płacą za to dotkliwszym kacem, częstszą skłonnością do alkoholizmu oraz większą podatnością na marskość wątroby. Cóż, mają za swoje!

Urwany film to oznaka alkoholizmu?

Dawno temu, amerykański naukowiec do spraw uzależnień, Elvin M.Jellinek, autor pionierskich badań dotyczących utraty świadomości po alkoholu twierdził, że urwany film jest jednoznaczną oznaką alkoholizmu.

Na szczęście, dzisiejsza wiedza i badania zadają już kłam temu stwierdzeniu – zdaniem współczesnych naukowców wszystko sprowadza się do wspomnianego już wcześniej wzrostu stężenia alkoholu we krwi. Może się to przytrafić każdemu, a przynajmniej tym pijącym. Każdemu, kto nie zachowa umiaru i odpowiedniego tempa.

Są wprawdzie osoby z genetycznymi skłonnościami do uzależnienia od alkoholu, ale kluczowe jest poznanie własnych możliwości i samodyscyplina. Jak w życiu.

Autor - jacekEs

27 marca, 2021

Sprawdź też…

3 komentarze

 1. Pole Dance

  Zawsze się mówi że nie będę mieszał a później wychodzi jak wychodzi :O

  Odpowiedz
 2. Filip

  Bardzo przyjemny a zarazem humorystyczny wpis. Czekam na jakiś o skutkach działania marihuany.

  Odpowiedz
 3. Mat

  Bardzo fajny tekst, akurat czegoś takiego szukałem, dzięki! :)
  Mega przyjemnie się czyta dzięki stylowi i „poprawkom” ;)

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. 112. W drzemce drzemie potęga! (więc zdrzemnij się dziś) | jestesmyfajni.pl w nowej, lepszej formie - […] się poprzedniego dnia, zresetować (o innym sposobie zresetowania mózgu pisałem już kiedyś TUTAJ) i przygotować się do nadchodzących […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d